פרטי התקשרות

פנייתכם חשובה לנו, השאירו פרטי יצירת קשר ואנו נשמח לחזור אליכם

מרכז גריאטרי

מרכז גריאטרי

בית חולים גריאטרי

בית חולים גריאטרי
בית חולים גריאטרי

כולנו זזים באי נוחות כאשר אנו שומעים את צמד המילים מרכז גריאטרי – זהו מונח אשר יוצר לנו אסוציאציות של זקנה ושחיקה, מסדרונות קרים וארוכים מלאי קשישים תשושים אשר סובלים מירידה בתפקוד המוטורי ובעצם לא מסוגלים לתפקד באופן עצמאי.
הבעיות שהוזכרו לעיל אמנם נשמעות לא ממש משמחות ואכן מלוות את בני הגיל השלישי, אך חשוב לדעת שיש פתרון כיום כמעט לכל בעיה: אם אתם או אחד מקרובי המשפחה שלכם הגיע לגיל השחיקה או הזקנה, אין סיבה לעבור ולהתמודד עם המצב החדש לבד בבית, היהפך הוא הנכון – מרכז גריאטרי הינו פיתרון דיור מוסדי המיועד לבני הגיל השלישי אשר אינם מסוגלים לתפקד עצמאית וזקוקים להשגחה צמודה לאורך כל שעות היממה, אך לא רק. מרכז גריאטרי אמנם משמש כבית חולים לכל דבר ועניין, אך הוא מספק למטופליו ולדייריו גם תמיכה נפשית וחברתית, שזהו נופך חשוב מאין כמוהו במיוחד לבני הגיל השלישי.

מהי גריאטריה?

"גריאטריה" הינו תחום העוסק במכלול ההיבטים הבריאותיים הקשורים לקשישים וחקר המחלות המלוות את תהליך ההזדקנות. מרכז גריאטרי, בשונה ממרכזי רפואה אחרים, עוסק בצרכים המיוחדים של אנשים מבוגרים. גוף אדם זקן שונה מבחינה פיזיולוגית מגוף אדם מבוגר, היות ובמהלך ההזדקנות תפקוד מערכות גוף האדם מתחיל לרדת, דבר שגורם להתפתחות של מחלות שונות בגוף ומצריך שיקום גריאטרי ותמיכה סיעודית קבועה. אנשים מבוגרים המגיעים למרכז שיקום גריאטרי, סובלים לרוב ממחלות כרוניות רבות, ביניהן איבוד שמיעה וראייה, דבר שיכול לגרום לדיכאון, בידוד חברתי ותלות באנשים אחרים. בנוסף, הקשיש עלול לפתח בעיות בהבחנה במתרחש סביבו וקושי לעקוב אחרי הוראות הרופא. לפיכך, בני הדור השלישי המגיעים למצבים פיזיים ותפקודיים קשים מתקשים להתנהל לבדם והם מגיעים למרכז גריאטרי ולמחלקות סיעודיות בהן הם זוכים לטיפול ותשומת לב מיוחדת בהתאם למצבם. מצב סיעודי הוא מצב שבו המבוגר כבר לא יכול לדאוג לעצמו. בתי אבות סיעודיים מעניקים למבוגרים טיפול מלא, הן בהיבט הרפואי, הן בהיבט הנפשי והן בהיבט החברתי.

הטיפול הגריאטרי הוא טיפול רב מקצועי, המשלב מספר תחומים המיועדים לתמיכה וסיוע לגיל השלישי, ולרוב כולל מספר מחלקות תומכות במספר תחומים: סיעוד וסיעוד מורכב, פיזיותרפיה, מכון ריפוי בעיסוק, מכון ריפוי בדיבור, פסיכולוגיה ועבודה סוציאלית (טיפול רגשי-חברתי). אין ספק שאדם בן הגיל השלישי עבר דרך ארוכה בחייו, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. במרכז גריאטרי הקשיש זוכה להשגחה וטיפול המותאמים לצרכיו האישיים וליכולות תפקודו באופן עצמאי. השיקום הגריאטרי מספק למטופליו שירותים ייחודיים, תוך יחס אישי וסבלנות.

מרכז גריאטרי – למה חשוב לשים לב?

קיימים הרבה מרכזים גריאטריים ואם הגעתם לרגע שבו אתם צריכים לקבל את ההחלטה עבור הוריכם כדאי מאוד שתבדקו לפני את כל הפרמטרים החשובים כדי להעניק להוריכם שגידלו אתכם וטיפלו בכם כל השנים את הטיפול הכי טוב, מסור וחם שיש.

להלן רשימה של כל הפרמטרים שחשוב לבדוק. אל תוותרו על מקום שיענה על מירב הקריטריונים שקבעתם לעצמכם מבעוד מועד כחשובים ביותר:

  • נסו להתייעץ עם ילדים להורים שגרים או גרו בעבר בבית האבות הספציפי שבו אתם מעוניינים לשכן את הוריכם
  • בדקו את הקרבה של בית האבות למקום מגוריכם ועבודתכם – ככל שמרכז השיקום הגריאטרי יהיה קרוב יותר אליכם כך תוכלו לבקר יותר את הוריכם
  • איכותו המקצועית של הצוות הרפואי – בדקו מראש כמה מטפלים יש בכל משמרת, מה רמת היחס האישי שכל חולה מקבל ומהי הזמינות של הרופאים בכל מחלקה
  • אל תשכחו לבדוק את המרכז הגריאטרי מבחינת היגיינה ואיכות המזון
  • פעילויות חברתיות וחוגים – חלק מהחולים הגריאטריים כן יכולים לקיים פעילויות חברתיות כלשהן ועל כן מומלץ מאוד גם לבדוק האם מתקיימות פעילויות חברתיות
  • רופאים מומחים – וודאו כי במרכז הגריאטרי מצוי בדרך קבע פסיכולוג או עובד סוציאלי. תמיכה רגשית ונפשית חשובה מאין כמוה לכל אדם אשר מאבד את עצמאותו והופך לסיעודי, גם בלי להיות בן הגיל השלישי.

בשורה התחתונה, ההורים שלכם הם הדבר הכי חשוב שיש, הם אלו שהעניקו לכם את מלוא היחס, האהבה והחום במשך שנים ומגיע הרגע שבו אתם צריכים להעניק חזרה. בחירה נכונה של מרכז גריאטרי תעשה את ההבדל בין החלמה מהירה וקלה לבין סאגה ארוכה ומייאשת עד מאוד, לכם ולהם במיוחד. בנוסף והכי חשוב, בחירה נכונה ונבונה תחזיר חיי שגרה בריאים של לכולם אל מסלולם תוך פרק זמן קצר.

לסיכום, חשוב שתבחרו מרכז גריאטרי שרואה עין בעין כמותכם, שפועל למתן שירות איכותי ובטיחותי למטופלים שלו על ידי צוות רב-תחומי עם ניסיון ארוך שנים, המנהל את הטיפול הרפואי, התפקודי והנפשי של המטופל, בראייה הוליסטית ושלמה.