פרטי התקשרות

דוא"ל

info@gcare.co.il

פנייתכם חשובה לנו, השאירו פרטי יצירת קשר ואנו נשמח לחזור אליכם

שיקום אורטופדי – כדי שתחזרו לשיגרה במהרה

הפנייה אל טיפול שיקומי אורטופדי ניתנת לאחר פציעה אורטופדית או הליך כירורגי אורטופדי. השיקום נדרש במקרה של מטופלים צעירים ומבוגרים כאחד. הטיפול יינתן בחלק מהמקרים במסגרת של אשפוז במחלקת שיקום בבית החולים או במוסד שיקומי, בחלק מהמקרים בביתו של המטופל, ובחלק מהמקרים במתכונת של ביקורים בקליניקה.

איך מתחילים?

כל הליך שיקום אורטופדי מתחיל בכתיבת תכנית מפורטת המתבססת על הכרת המטופל ובדיקה גופנית. צוות השיקום ימנה פיזיותרפיסט, מרפא בעיסוק, מטפלים נוספים, ובחלק מהמקרים גם רופא ועובד סוציאלי. תהליך השיקום מתחיל מיד לאחר ההתערבות הכירורגית מתוך מטרה להחזיר את המפרק לתפקוד מקסימלי מהר ככל האפשר. טיפולי השיקום ניתנים תוך שימוש בטכנולוגיה חדישה של לייזר, גלי הלם וציוד ייחודי המיועד באופן ספציפי לשיקום אורטופדי.

מדוע שיקום אורטופדי כה חשוב?

ללא טיפולי שיקום הבעיה האורטופדית עלולה לחזור, להחריף או לגרום לפגיעה ביכולת התפקוד של המטופל. פעילות גופנית מותאמת ליכולות הגופניות של המטופל וממוקדת באותם שרירים הדורשים חיזוק הכרחית להשבת היכולת למערכות עצב-שריר-שלד. נציין כי במהלך הטיפול יושם דגש על הקלה בכאבים, ריפוי הרקמות ושיפור כושר התפקוד של האזור. השיקום האורטופדי נועד ללמד את הגוף כיצד לחזור לשגרה ולהגיע למקסימום כושר תפקוד.

התאמת עזרים אורטופדיים לטובת שיקום

ישנם מקרים בהם נדרשת התקנה של פרוטזות לקטועי גפיים או התקנה של מכשור חדשני חדיש אחר. הליך השיקום מסייע למטופל בקבלת העזרים והסתגלות פיזית ונפשית לשימוש בהם. במידת הצורך יינתן גם טיפול רגשי תומך, ותהיה מעורבות של עובדים סוציאליים למתן תמיכה רחבה גם להיבטים הפסיכולוגיים.

פגיעה זמנית או קבועה בחופש התנועה וכושר התפקוד עקב פציעה אורטופדית כרוכה בהתמודדות לא פשוטה. הליך השיקום מעניק למטופל ולבני משפחתי טיפול תמיכה המסייעים להם להסתגל לחזרה לשגרה חדשה.

מתי כדאי להתחיל בטיפול?

מחקרים קובעים באופן חד משמעי כי טיפולי שיקום אורטופדי משפרים באופן ניכר את תהליכי ההחלמה ואת כושר התפקוד. ככל שהטיפול השיקומי מתחיל מוקדם יותר כך ניתן יהיה לייעל אותו ולהגיע לתוצאות הטובות ביותר. במקרים של שיקום לאחר ניתוח טיפולי השיקום ניתנים כבר במהלך האשפוז בבית החולים. לאחר השחרור מבית החולים הטיפולים ניתנים בבית או בקליניקה מתוך מטרה לשמור על רצף טיפולי, ולהקל על חזרה מהירה ככל האפשר לאורח חיים פעיל הכולל פעילויות חברתיות, תחביבים, ספורט, חזרה לעבודה. השאיפה היא להביא להקלה בכאבים, שיפור יכולת התפקוד וקיצור תקופת ההחלמה.

שיתוף פעולה ומחויבות מלאה לטיפול מצד המטופל ובני משפחתו חיוניים להצלחתו. יש להקפיד לבצע את ההנחיות של הצוות המטפל, להגיע אל כל הטיפולים, לתרגל ולהימנע מפעילויות העלולות לפגוע בשיקום. ברוב המקרים תהיה המלצה להימנע בתקופת ההתאוששות מטיפוס במדרגות, לצמצם למינימום סכנת נפילות בבית, ולשוב לפעילות רגילה בצורה הדרגתית בהתאם להמלצות ספציפיות של הצוות המטפל.

Share on facebook
Facebook
סגירת תפריט